Sedmog dana 36. Susreta pozorišta/kazališta u Brčkom u Pratećem programu u foajeu Doma kulture predstavljena je „Antologija BH drame kazališnih Susreta“, a priredili su je Srđan Vukadinović i Jakov Amidžić. Na tom predstavljanju i izlaganju, svoju riječ s prisutnom i znatiželjnom publikom podijelili su Almir Imširević, Srđan Vukadinović i Jakov Amidžić. Ovaj, a i prethodne prateće programe vodila je Danijela Regoje.
Prof. dr Srđan Vukadinović: „Djelo „Antologija BH drame kazališnih susreta“ sastoji se iz četiri toma. Drame koje su se gledale, bilo bi dobro da se sada i pročitaju i da stvaraju novu energiju i novu inspiraciju. Domaće drame su lajt motiv Festivala u Brčkom i specifičnost je što su pisane na tri dijela jezika konstitutivnih naroda i to je zapravo bogastvo. Ono što je zanimljivo istaći, jeste da je domaći dramski pisac u fokusu pažnje festivala i festivalskog žirija koji dodjeljuje Nagradu za najboljeg dramskog pisca. Takođe, vrijedno je istaći, da na Festivalu mogu učestvovati dramske predstave koje su nastale po predlošku nekog od autora koji piše na jednom od tri jezika tri konstitutivna naroda. Ne moraju autori biti nužno iz Bosne i Hercegovine, ali autori u konkurenciji za nagradu moraju biti sa bosanskohercegovačkog prostora. Na jednoj strani, želi se na taj način, promovisati i afirmisati domaća drama i domaći pisac u užem smislu, a u širem cjelokupni južnoslovenski dramski opus, jer ovo i jeste dramska baština Susreta ali i baština bosanskohercekovačkog i južnoslovenskog, odnosno regionalnog teatarskog ambijenta. Tekstvi koji su objavljeni, ne samo koji u nagrađeni, nego svi oni koji su izvedeni na festivalskoj sceni u Brčkom i konstituišu svojevrsni, slobodno se može reći, interkulturalni i interteksualni dijalog koji je posvećen teatru. Prošle godine je obilježeno 45 godina od osnivanja Susreta u Brčkom, dok je deset godina bilo pauze, od 1991. do 2002. godine i tu su objavljeni tekstovi obnovljenih Susreta. Od 2002. do 2018. godine tj. osamnestogidišnjeg trajanja, nagradu je odnijelo 15 drama, koje su nastale iz pera domaćih dramskih pisaca. Dva pisca, Almir Imširević i Dževad Karahasan, odnijeli su nagradu po dva puta nagrade. Po četiri drame čine prvi i drugi tom, dok po tri drame čine treći i četvrti tom.“
Jakov Amidžić: „U ovoj priči smo zaokružili 45 godina Pozorišnog festivala u Brčkom s ovom antologijom. Potrudit ćemo se, da do sljedećih Susreta uradimo i drugi dio, da ne dođe do situacije da padnu u zaborav, a to je dio drama izvedenih do devetnaestih Sureta pozorišta/kazališta u Brčkom. To je veoma mukotrpan posao, mora se stupiti u kontakt s nositeljima prava, dobiti saglosnosti i sve to uklopiti. Mi smo na koncu uložili ogroman trud i napor, te se nadamo, da će se taj trud, kroz zadovoljstvo čitatelja i isplatiti.“
Almir Imširević: „Ove moje dvije drame su prvi put štampane ovdje, u Brčkom. Za dramu i nije to toliko važno, koliko je važno da se drame igraju i da reditelji pronađu razlog da ih postave na scenu. Velika je čast dobiti dvije nagrade! Imao sam i sreću da učestvujem više puta nego što sam nagrađivan na ovom festivalu i to je ljepota. Ja se ne žalim kada ne dobijem nagradu, ali iskreno rečeno, jedan, po meni najbolji dramski tekst jedne godine nije dobio nagradu, tako da pravilo ne postoji, bitno je učestvovati. Čast mi je takođe i veoma sam ponosan kada čujem da je nagrađen moj student, jer ipak na mlađima svijet ostaje i nema bojazni da će BiH prostor ostati bez kvalitetnih dramskih pisaca.“
Piše: Anđelka Đurić
Foto: Dejan Đurković